Sett retning for produktteam med produktvisjon, produktstrategi og teamoppdrag!
Kjenner du på at avstanden mellom virksomhetens mål og produktteam er for stor? Er du på en reise for å jobbe produktorientert, men sliter med å koble teamene mot målene som er satt? Det gapet, det må tettes! Uten en klar retning klarer man rett og slett ikke å myndiggjøre teamene. Dette er krevende, men det er langt fra umulig!
I denne artikkelen skal vi se på hvordan du kan sette en god og tydelig retning for produktteam, ved hjelp av produktvisjon, produktstrategi og teamoppdrag. Formålet med artikkelen vår, er at du skal sitte igjen med et knippe nyttige verktøy for å sette retning for produktteam!
Å holde fokus er en stor utfordring
Mange feiler nettopp på den første og største fallgruven når man skal sette retning: manglende fokus. Det handler ikke bare om å sette en retning og si nei én gang — fokus krever kontinuerlig oppmerksomhet. Vi må hele tiden spørre oss selv om vi jobber med å løse det vi har bestemt oss for, eller om vi er i ferd med å skli ut i noe annet. Verktøyene produktvisjon, produktstrategi og teamoppdrag hjelper oss å tydeliggjøre, og beholde, fokus.

Vi har god erfaring med å sette retning for produktteam ved hjelp av disse verktøyene
Til daglig jobber vi begge for tiden som produktcoacher, med et fokus på å coache en produktsjef og produktledere.

De siste årene har vi jobbet inngående med å sette retning for produktteam. Vi har forsøkt mange forskjellige fremgangsmåter, vi har prøvd, og vi har feilet. Heldigvis har vi også lært mye, og det siste året har vi lykkes godt. Verktøyene vi beskriver i denne artikkelen har vært helt sentrale for oss. De skal vi se nærmere på, og vi starter med produktvisjonen!
Gjennom denne artikkelen skal vi bruke en fiktiv startup, Discoverify, som et eksempel. Kongstanken til Discoverify er at mange musikkelskere har et behov for å oppdage og utforske ny musikk de liker. Dette er en nisje hvor de ser en mulighet for å etablere seg, som en utfordrer til tradisjonelle aktører som Spotify.
Produktvisjonen skal svare tydelig på “Hvorfor er vi her?”
En produktvisjon skal beskrive en tenkt drømmesituasjon, når man har lykkes med det målet man har satt seg. Vi har sett at en god produktvisjon skaper eierskap og tydelighet for teamene, som gir kontekstforståelse og motivasjon. Gode produktvisjoner er eksplisitte på hvordan livet blir bedre for de man skaper produktene sine for.
Å lage gode målbilder er vanskelig. Visjonen skal både være tydelig og spesifikk. Det krever god interessenthåndtering og grundig forankringsarbeid å lande dette, og det er mye jobb for et resultat på kun én setning! Mange har lite erfaring med det. Et lite tips på veien, er det vi kaller “pølsebodtesten”:
«Hvis produktvisjonen din kan brukes om en hvilken som helst pølsebod, er det ingen god visjon! Den skal være konkret for dine problemer, og bør implisitt si noe om hvor man befinner seg i dag.»
En fallgruve mange går i, er å ha produktvisjoner som både er internt fokuserte og generiske. For eksempel: “Vi skal være best på kundeservice”. Hvordan er dette forskjellig fra alle verdens pølseboder? Hvordan vet man når man har oppnådd denne visjonen? Hvordan ser produktet ut for kundene dersom man når visjonen? Hvordan er denne visjonen unik for din virksomhet?
Eiere og ledere som finansierer produktteam, må ha et eierskap til produktvisjonen. Å sette retning for team handler om å myndiggjøre teamene. Da må de som finansierer riggen bry seg om hva som skal oppnås. Likevel er det gjerne slik at produktteam selv kommer med gode forslag og innspill til produktvisjonen. Det er her interessenthåndtering, involvering og forankring blir ekstremt viktig. Verdens beste visjon har liten verdi hvis ikke eierne bryr seg: Da har man ikke lykkes med å myndiggjøre teamene.

Sammenlign produktvisjonen over, med den vi så på i sted: “Vi skal være best på kundeservice”. Vi ser at produktvisjonen nå er tydelig på hvilken verdi det gir for kundene at vi når målet vårt. Videre ser vi at visjonen sier noe om hvor vi befinner oss, og hvilke utfordringer vi må løse:
- Vi skal sørge for at brukerne oppdager ny musikk som de liker
- Vi kan implisitt lese ut av produktvisjonen at det er en utfordring å gjøre dette på en god måte (som ikke forstyrrer lyttingen)
Figuren under oppsummerer våre viktigste DOs and DON’Ts for en produktvisjon:

Produktstrategien prioriterer og tydeliggjør hvordan vi skal nå produktvisjonen
Med en tydelig formening om “hvorfor er vi her” på plass med produktvisjonen, så kan vi begynne å snakke om “hvordan kommer vi dit”.
En produktstrategi er en tydelig, helhtetlig, og logisk sammenhende idé. Denne idéen skal beskrive hvordan vi går fra der vi er i dag, til der vi ønsker å være, og hvorfor det vi gjør i morgen er det riktige (Hint: Om du har gjort jobben med å sette en god produktvisjon, vet du allerede hvor du ønsker å være!). For å være helt tydelig, en produktstrategi er ikke en oppramsing av alt som er viktig for produktet, ei heller en detaljering av alle momenter som kan være relevante for teamene. Å sette retning betyr i prinsippet én ting; å prioritere.
«Å sette retning betyr i prinsippet én ting; å prioritere»
Dette innebærer å si at én ting er viktigere enn alt annet: Du må rett og slett si nei, og si nei til ganske mye som også er viktig. Slik står man igjen med en logisk, sammenhengende idé for å komme seg nærmere produktvisjonen.

Innhold i produktstrategi må hensynta organisasjonens kontekst
Det er vanskelig å finne gode malverk for produktstrategi som passer inn i en vilkårlig organisasjons kontekst. Hvilken type informasjon som er kritisk å gi produktteamene i én organisasjon, kan være unødvendig fluff i selskapet over gaten. Vi vil derfor understreke at elementene i figuren over kan ses på som inspirasjon til momenter som kan være verdt å vurdere, men de er på ingen måte uttømmende.
En god prosess for å lage en produktstrategi er en kombinasjon av analysearbeid, markedsundersøkelser, samtaler, refleksjon og mye annet. Du finner ingen klar fasit for denne prosessen, men vår erfaring at det er to momenter det er kritisk å hensynta:
- Produktstrategiens rolle i å skape myndiggjorte team
- Produktstrategiens rolle i kommunikasjon med resten av organisasjonen
Produktstrategiens rolle i å skape myndiggjorte team
Det er som regel ikke nok å gi team mål og mandat til å finne egne løsninger. Det vi har sett at teamene trenger er kontekst. Kontekst til å ikke bare vite hva målet er, men skjønne hvorfor dette er målet og hva som kreves for å nå det. Uten denne konteksten blir det nærmest umulig å sette en retning for innovasjon i produktteam. En viktig rettesnor når man arbeider med å utforme produktstrategien, er derfor å stille seg spørsmålet:

Vi vil legge trykk på den siste delen av spørsmålet, for som leder så er man ansvarlig for å gi teamene det de trenger for å lykkes! Dette krever grundig refleksjon allerede før man går i gang med å utforme strategien. Verdien av produktstrategien kommer fra at alle som jobber med den har den samme kontekstforståelsen. For å si det åpenbare: Dette får man ikke av å koke sammen et dokument på bakrommet, og kommunisere den ut i et allmøte.
Produktstrategiens rolle i kommunikasjon med resten av organisasjonen
I de fleste organisasjoner er det som regel flere som ser de samme problemene, og prøver å løse de etter beste evne. Selv om dette er gode intensjoner, resulterer dette i støy for produktteam, og gjør det desto vanskeligere å stake ut en tydelig retning.
Dette er problemer som en velfundert produktstrategi i verktøykassen kan løse! Med en godt kommunisert produktstrategi som tydelig viser hvorfor retningen som er satt er prioritert, skaper man tillit og forståelse i resten av organisasjonen for nettopp denne prioriteringen. I større organisasjoner er derfor dette en av de viktigste rollene til en produktstrategi når det gjelder å stake ut og forankre en retning. Ut fra dette poenget, er det viktig at prosessen med produktstrategien tar hensyn til disse tre faktorene:
- Produktstrategien må være forståelig for alle
- Man må være være transparent med prioriteringene som er gjort
- Man må være aktivt ute i organisasjonen med produktstrategien, både høyt og lavt

Tilbake til Discoverify: Med en god prosess for innsiktsarbeid, og forankring med team og resten av organisasjonen, har Discoverify klart å lande på en sammenhengende idé for produktet. Ved å ha arbeidet tett og bredt i organisasjonen, har de attpåtil sikret drahjelp fra nøkkelinteressentene i virksomheten. Dette gir den nødvendige roen som produktteamene trenger.
En produktstrategi er enkel å lage, men vanskelig å lage bra! Det viktigste du kan gjøre er å sette av god tid og prøve å se hva som gir mening for dere, og alltid tenke kontekst til produktteam. De viktigste huskereglene er oppsummert i figuren nedenfor:

Teamoppdragene tydeliggjør og fordeler problemene som skal løses
Med utgangspunkt i produktstrategien, er den siste delen av å sette retning for produktteam, å allokere teamoppdrag. Dette er en spisset kontekstforståelse: Et problem som produktteamet skal løse. Dette problemet formuleres som et mål som teamet skal nå i løpet av neste periode.
I tråd med den produktorienterte modellen er teamoppdrag fortsatt et lederansvar, fordi det handler om å prioritere hvilke problemer man skal løse.

Teamoppdragene kan sees på som taktisk disponering av de ressursene man har tilgjengelig. Merk at for å ha myndiggjorte team, så må disse teamoppdragene formuleres som problemer som skal løses, ikke løsninger som skal implementeres.
La oss gjenta dette, så alle får det med seg:
«Teamoppdrag skal formuleres som problemer som skal løses.
Teamoppdrag skal ikke formuleres som løsninger som skal implementeres.»

Figuren over viser to eksempler på mål som Discoverify har satt for sine team. Tenk over hvor stort handlingsrom teamene har, innenfor disse teamoppdragene: Det er mange forskjellige fremgangsmåter, og teamene bestemmer selv hvordan løsningen skal se ut.
Teamoppdraget spisser teamets fokus, og tydeliggjør deres bidrag til det helhetlige produktet. Sammen med produktvisjonen og produktstrategien, har teamet den kontekstforståelsen de trenger for å jobbe myndiggjort.
Figuren nedenfor oppsummerer de viktigste huskereglene for å lage gode teamoppdrag:

Målet med å sette retning er å myndiggjøre produktteam
Når man har team som leverer på bestilling trenger man ikke å forstå retningen som er satt: Det er faktisk ikke en del av jobben! Å jobbe produktorientert er derimot et paradigmeskifte, der det å forstå retningen man går i ikke bare er blitt en del av jobben for alle, det er helt essensielt for å lykkes! Derfor er det kritisk å gi teamene den kontekstforståelsen de trenger for å ta de riktige valgene.
Denne kontekstforståelsen krever selvfølgelig mer enn verktøyene vi har tatt for oss i denne artikkelen, som for eksempel en god teamtopologi (mer om dette senere!). Samtidig er vår erfaring at du kan komme utrolig langt med bare disse tre verktøyene. Det fordrer at du bruker dem ordentlig, og virkelig legger ned arbeidet for å skape en retning som alle forstår og vil gå! De tre verktøyene hjelper deg som følger:
Produktvisjonen sier noe om hvorfor.
Produktstrategien sier noe om hvordan.
Teamoppdragene sier noe om ansvarsfordeling.
Det dokumenterte resultatet er overraskende enkelt! Det er prosessene rundt som er vanskelige: Å koke det ned innebærer harde prioriteringer, som krever dyp innsikt, og god forankring. Man kan ikke bare liste opp alt man synes er viktig, og kommunisere det skriftlig.
Målet med å sette retning er å myndiggjøre produktteam. Det gjør vi ved å sikre tilstrekkelig kontekstforståelse.
Del kunnskapen
Har du en kollega som også hadde dratt nytte av denne artikkelen?
Skrevet av
Relevant innhold
Her finner du innhold i samme gata om du vil lære mer.
Mer fra Fag i Bekk
Nå er du ved veis ende. Gå til forsiden hvis du vil ha mer faglig påfyll.
Til forsiden