Hopp til hovedinnhold

Produktorientering er dødt, lenge leve verdiskiftet!

Publisert:9. februar

Det er under to år siden Transformed kom ut. Den boka populariserte begrepet produktorientering, eller Product Operating Model som det heter på engelsk. Vi, og mange andre, har bidratt til språket med refleksjoner og tanker om faget. Hva har skjedd, og hvorfor sier vi nå at det er dødt?

Artikkelforfatterne
Artikkelforfatterne

Språk lever sitt eget liv, og man har ikke kontroll på hvordan ord tolkes av andre. Over tid formes det en konsensus, og det er ikke gitt at den konsensusen er i tråd med den opprinnelige betydningen. Tenk bare på hvordan begrepet smidig har utviklet seg, som et eksempel. Dette opplever vi at har skjedd med produktorientering, og det hindrer oss fra å ha de viktige diskusjonene om hva vi skal få til. Heller enn å fokusere på hva som skaper verdi, henger vi oss opp i rammeverk og prosesser: Akkurat det Marty Cagan advarer mot i nettopp Transformed.

Det er på tide at vi kutter gjennom støyen, legger bort fagnerdpraten, og snakker om det som må til for å få til et verdiskifte.

Verdiskiftet handler om å hjelpe selskaper over til en verdidrevet virksomhetsmodell

Verdens beste virksomheter ser ikke på rammeverk og prosesser som mål i seg selv. Det er verdiskaping som er målet, og fasit er om man vinner i markedet. Alt annet er virkemidler. Fag er en muliggjører, men fokuset må være på effekt først. Hvordan gjør vi dette?

Vi tror at mange virksomheter kjenner på at det gjøres veldig mye, og det investeres betydelig: Det er tiltak, orkestrering, planer, prosjekter og OKR-er på løpende bånd, men:

Effektene uteblir!

Verdiskiftet

Det har blitt vanskeligere å lage gode produkter i nyere tid. Det som fungerte godt for 15 år siden, er ikke lenger godt nok. De lavthengende digitaliseringsfruktene er plukket, teknologien utvikler seg raskere, og andre virksomheter har lært seg nye måter å jobbe på som utnytter dette. Skal man henge med, må man løfte seg. Betydelig. Vi tror at dersom du skal lykkes med å lage gode produkter, må hele virksomheten orienteres mot fokus på verdi. Det krever store endringer; det finnes ingen snarvei.

Alle virksomheter er komplekse, og det har vi forståelse for. Vi skal respektere at hver virksomhet har sine unike egenskaper og forutsetninger. Det som fascinerer oss, er at det likevel er noe fundamentalt som går igjen. På tvers av virksomheter som lykkes, ser vi tre essensielle komponenter:

Suksesskriterier

Stryk produktorientering og se forbi alle verktøyene du er vant til å høre om: Fokusér på det essensielle — nemlig verdiskiftet! Ikke alle verktøy fungerer for alle, og det er helt greit. Det viktige er å lykkes med visjon, fokus og myndiggjøring.

Verdiskiftet-modellen

Konseptet verdiskiftet er enkelt å forstå, det er operasjonaliseringen som er vanskelig. Det er en omfattende transformasjon, og et paradigmeskifte. Det er ikke ord vi bruker lett.

Faget er det samme, språket er nytt.