Hopp til hovedinnhold
Fag i Bekk/<ForrigeUke uke=”8" år=”2025" ...<ForrigeUke uke=”8" år=”2025" />

<ForrigeUke uke=”8" år=”2025" />

Publisert:26. februar
Skrevet av:Jon Johansen

Dette var uken for et oppgjør med seg selv 🪞å tusle gjennom standupen 🎤 og nyte vårsolen 🌞 — Og 1 480 ting skjedde i frontend-verdenen!

«<ForrigeUke /> er en artikkelserie som oppsummerer hva som skjedde i frontend-verden i uken som var.»
Bilde av Ales Krivec on Unsplash

Adjø Create react app 👋

Da var deg også på tide å si adjø til en gammel venn! Create react app, som kom som et friskt pust inn i React-verdenen med sin null-config-setup av React-apper var lenge en go-to for både små og store prosjekter.
Etter å ha kranglet med Webpack-config og alskens herk i det som kunne føles ut som en evighet for å spinne opp en enkel app, var det en glede å kjøre en enkel kommando og få ut et helt klart prosjekt i andre enden.

Sunsetting Create React App - React

Nyheten kom ikke helt uforventet, da det i flere år har vært anbefalt å ta i bruk rammeverk når man skal starte nye React-apper. Det er likevel ikke helt ukontroversielt, og det er delte meninger om serverside og rammeverk skal være standarden. Det tok heller ikke lange tiden før en drop-in replacement for å lage SPA-apper med TanStack Router var på plass! 🧩
Det presiseres også i blogposten at serverside-rendering er valgfritt, også med de fleste rammeverkene man kan ta i bruk 👌

Snacks fra Astro 🍬

Astro, rammeverket som har drevet med øyarkitektur🏝 ️en stund nå, har forrige uke sluppet ny minorversjon. Denne oppdateringen skal spare deg både tid og hodebry med kjappere sider, mindre config og enda bedre utvikleropplevelse.

Astro 5.3 | Astro

Den største nyheten er at komponenter rendres asynkront kun når det er nødvendig, noe som kan gjøre SSR-responstidene opptil dobbelt så raske hvis vi skal tro metrikkene.
Noen andre bonuser i denne oppdateringen er en polering av sesjonslagring på serveren, konfigurasjonsmuligheter for pakkingen av appen, og automatiske HEAD-endepunkter ✨.

ESLint tar et steg for å bli språk-agnostisk 🎨

Verktøyet Eslint, som hjelper deg med regler for hvordan du skal skrive koden din, har nå kommet med støtte for å både skrive og sjekke etter regler i CSS. Fra før av er det nesten umulig å starte et prosjekt uten at det følger med noen best-practices i form av en eslint-config 🤓.

ESLint now officially supports linting of CSS — ESLint — Pluggable JavaScript Linter

Det betyr i praksis at ESLint nærmer seg å bli en one-stop-shop for å overholde god (og konsistent) kode-praksis i web-verdenen. Nå er det bare å spe på med regler som også dekker stilfilene, som i undetegnedes prosjekter til tider har vært mer eller mindre kaotiske 😵‍💫.
Det er muligheter for å legge til egne regler, og syntakser (som tailwind 👀) som gjør det veldig anvendelig 👌.

Apropos CSS! 🤓

Når vi først er inne på temaet så kom jeg over to blog-poster om CSS som var spennende for meg!

Transform er additiv ➕

Ukes som var ble det også skrevet en fin liten blogpost om hvordan Transform skiller seg ut fra en del andre CSS-properties. Verdiene som settes med transform overskriver nemlig ikke hverandre, men legges sammen før det tegnes ut. Du kan lese om det her👇

The CSS Transform property and individual transforms are additive | Polypane

Snart kommer inline-if funksjonalitet!

Ikke helt klart enda, men i den seneste release-kandidaten til Chrome er det lage til støtte for if() inline i properties. Selv om det ikke byr på helt revolusjonerende muligheter, er det en hel del enklere å skrive vekslende verdier.

Et godt eksempel kan du finne i blogposten under som skriver om veksling mellom light- og darktheme med den nye syntaksen 👇

CSS @function + CSS if() = 🤯

Vi får bare glede oss til det blir bred støtte 😸

Aaand that’s that! 👋 Vi sees neste uke!

Del kunnskapen

Har du en kollega som også hadde dratt nytte av denne artikkelen?

Skrevet av

Mer fra Fag i Bekk

Nå er du ved veis ende. Gå til forsiden hvis du vil ha mer faglig påfyll.

Til forsiden